Ahhoz, hogy ne csak törd a nyelvet, a temérdek mennyiségű szó elsajátítása mellett magabiztos nyelvtani tudással is rendelkezned kell.
Hogy ezt hogyan tudod megszerezni? Lépésről lépésre!
- Az óra keretében jegyzetelj minél többet! Új nyelvtan elsajátítása esetén fontos, hogy jó jegyzetet készítsd.
- Használj bátran színeket, ábrákat, jeleket – amiknek esetleg csak számodra van értelmük!
- Már a legelső igeidőben törekedj arra, hogy bővített mondatokban tudd kifejezni magad! Ha itt megtanulod a különböző eseteket (részes, tárgyas, részelő stb.), a következő igeidőkben/igemódokban sokkal egyszerűbb lesz a dolgod.
- Bátran köss össze egy idegen nyelvet egy másikkal! Ha egy új nyelvtannál azt tapasztalod, hogy ez a nyelvtani jelenség nem létezik a magyarban, de egy általad már tanult nyelvben igen, írd le azon a nyelven is.
◊ Gyakori jelenség, hogy ha egy új nyelvvel kezdesz el foglalkozni és már tanultál 1-2 másik idegen nyelvet, akkor az agyad ezeket összekapcsolja.
◊ Egy nyelvcsaládon belül sokkal könnyebb egy másik nyelvet elsajátítani. Ezért van az például, hogy az olaszosok vagy franciások játszi könnyedséggel megtanulnak spanyolul és fordítva.
◊ Az anyanyelvedet és a stabil alapokon álló nyelveket külön „dobozokban” kezeli az agyad, ugyanakkor a még instabil nyelvet/nyelveket bedobja egy közös „dobozba”, emiatt néha összekeveredik az aktuálisan tanult nyelv egy, elvileg a feledés homályába merült nyelvvel. Így történhet az, hogy az órák alatt hallok orosz, latin, francia, német szavakat. Egy személyes példa: amikor elkezdtem japánul tanulni, a finn nyelvet dobta be mellé az agyam. - Fontos az új nyelvtan begyakorlása. Csinálj minél több rutinfeladatot, hogy a végén már gondolkodás nélkül tudd használni az adott nyelvtant. Akkor végeztél jó munkát, ha pl. gondolkodás nélkül tudsz már ragozni vagy egyeztetni.
- Váltogasd az eddig megtanult nyelvtant! Ha például most a múlt időt tanulod, használj jelen idejű mondatokat is, hogy ne csak „gombnyomásra” tudd az új nyelvtant!
- Az eddigi módszerekkel elsajátított passzív tudásodat tedd át aktívba. A beszéd során használd. Az elején egészen biztosan nehezebben, lassabban fog menni. Hidd el, „csak” gyakorlás kérdése, hogy megtanulj folyékonyan beszélni.
A holnapi posztban az íráskészség elsajátításáról lesz szó.
Aki az olasz nyelvről, kultúráról többet szeretne megtudni, annak ajánlom figyelmébe az alábbi honlapot és az onnan elérhető facebook oldalt: www.olasznyelvtan.hu