OLASZNYELVTAN.HU - MINDEN, AMI OLASZ

OLASZNYELVTAN.HU - MINDEN, AMI OLASZ

12 HATÉKONY SZÓTANULÁSI MÓDSZER

A napi 100 szó bemagolása nem megoldás!

2018. november 24. - Olasznyelvtan.hu

Felejtsük el az előző bejegyzésben említett egyik napról a másikra megtanulandó, 100 szavas szódolgozatokat.
A hatékony és érdemi szótanuláshoz ez soha nem egy célravezető módszer.

A szavak elsajátításánál van néhány alapvető szabály, amire figyelned kell:

  1. Az adott szót használd az anyanyelvedben is! Ha nem használod, nem fog beépülni az aktív szókincsedbe; kivéve, ha ráveszed magad és magyarul is elkezded rendszeresen használni.
  2. Mit lehet tenni a fenti esetben? Egyszerű, HELYETTESÍTS és használj szinonim szavakat vagy ellentétpárokat. Senkinek nem fog feltűnni, hogy te pont nem „azt” a bizonyos szót használtad. Az is tökéletes megoldás, ha körbeírod az adott szót.
  3. Statisztikák, személyes valamint a tanítványaim tapasztalatai alapján napi 10 szónál nem tudsz többet érdemben elsajátítani. Érdemben, azaz ezek a szavak bekerülnek legalább a középtávú memóriádba, nem csak egy szódolgozat erejéig emlékszel rájuk, hanem hosszabb távon is.Hogyan tudsz szavakat elsajátítani?
  4. Klasszikus módszerekkel, ami lehet szókártya, kifejezések, panel mondatok és általad írt szótár.
  5. Különböző színekkel kiemeled a különböző szófajokat (pl. piros=ige, kék=főnév, zöld=jelző), témakörönként csoportosítod a szavakat, kifejezéseket.
  6. Mp3-ba felmondod a szavakat és holtidőben (pl. utazás közben) hallgatod.
  7. Különböző applikációk segítségével.
  8. Nézz tévét, filmeket, sorozatokat eredeti nyelven! Ha szükséged van feliratra, az csakis azonos nyelvű felirat legyen. Nem tud az agyunk párhuzamosan két nyelvre figyelni permanensen, így mindig a könnyebbik megoldást fogja választani.
    Személyes tapasztalat: ha beülök a moziba egy feliratos filmre, egy idő után azt veszem észre, hogy olvasom a magyar feliratot és már nem az eredeti szövegre figyelek. Ugye ismerős ez a helyzet?  Nos, ez a szórakozás része, de nem a tanulásé.
    Ha filmekből tanulsz, érdemes az onnan felcsípett szavakat és kifejezéseket felírnod magadnak, hogy be tudd építeni az aktív szókincsedbe.A nyelvhasználat legyen a mindennapi életed szerves része!
  9. Hallgass zenét, teszteld magad, hogy mennyit értesz belőle. Tedd mellé a szövegátiratot, máris hatékonyabb lesz ez a tanulási folyamat is. .
  10. Ha utazol, merd használni az idegen nyelveket! Például Olaszországban ne az angolt használd, ha olaszt is tanulsz. Az olaszok ebből a szempontból is nagyon jó fejek, meg fognak érteni és érdemben fognak neked segíteni. Valamint az is biztos, hogy azt fogják neked mondani: parli benissimo. Nem baj, ha nem tudsz még mindent helyesen és szabatosan elmondani.
  11. Ha van rá lehetőséged, szerezz külföldi barátokat! Beszélgess, chatelj velük! Viszont arra is kérd meg őket, hogy a szlenget veled ne használják se írásban, se szóban.
  12. Ha megtanultad a szavakat, fontos, hogy beépítsd az aktív szókincsedbe. Hogyan? Képezz az új szavakkal mondatokat! Ha 1-1 témakör köré csoportosítod a szavakat, olvass a témáról!Tehát eljutottunk oda, hogy vannak szavak
    - Szószedetből
    - Egy adott szöveg lefordításábólHogyan tovább?
    Építsd be ezeket a szavakat! Ha nem teszed, nem fogsz ezekre a szavakra emlékezni.
    Mind írásban, mind szóban tegyél ezért!
    Tanuld meg a szavakat a fenti módszerekkel és építsd be azokat a mondataidba mind írásban, mind szóban! Fontos! Írd le, mert jobban rögzül! Használj színeket, még jobban rögzül.
    Ha szövegből vannak a szavak, jegyzeteld ki azokat, tanuld meg a szavakat, majd mind írásban, és ezt követően mind szóban is foglald össze (tehát NE szó szerint mondd el) a szöveg tartalmát!

A holnapi posztban a szövegértésről lesz szó.

Aki az olasz nyelvről, kultúráról többet szeretne megtudni, annak ajánlom figyelmébe az alábbi honlapot és az onnan elérhető facebook oldalt: www.olasznyelvtan.hu

A bejegyzés trackback címe:

https://olasznyelvtanhu.blog.hu/api/trackback/id/tr9514391056

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása