Felejtsük el az előző bejegyzésben említett egyik napról a másikra megtanulandó, 100 szavas szódolgozatokat.
A hatékony és érdemi szótanuláshoz ez soha nem egy célravezető módszer.
A szavak elsajátításánál van néhány alapvető szabály, amire figyelned kell:
- Az adott szót használd az anyanyelvedben is! Ha nem használod, nem fog beépülni az aktív szókincsedbe; kivéve, ha ráveszed magad és magyarul is elkezded rendszeresen használni.
- Mit lehet tenni a fenti esetben? Egyszerű, HELYETTESÍTS és használj szinonim szavakat vagy ellentétpárokat. Senkinek nem fog feltűnni, hogy te pont nem „azt” a bizonyos szót használtad. Az is tökéletes megoldás, ha körbeírod az adott szót.
- Statisztikák, személyes valamint a tanítványaim tapasztalatai alapján napi 10 szónál nem tudsz többet érdemben elsajátítani. Érdemben, azaz ezek a szavak bekerülnek legalább a középtávú memóriádba, nem csak egy szódolgozat erejéig emlékszel rájuk, hanem hosszabb távon is.Hogyan tudsz szavakat elsajátítani?
- Klasszikus módszerekkel, ami lehet szókártya, kifejezések, panel mondatok és általad írt szótár.
- Különböző színekkel kiemeled a különböző szófajokat (pl. piros=ige, kék=főnév, zöld=jelző), témakörönként csoportosítod a szavakat, kifejezéseket.
- Mp3-ba felmondod a szavakat és holtidőben (pl. utazás közben) hallgatod.
- Különböző applikációk segítségével.
- Nézz tévét, filmeket, sorozatokat eredeti nyelven! Ha szükséged van feliratra, az csakis azonos nyelvű felirat legyen. Nem tud az agyunk párhuzamosan két nyelvre figyelni permanensen, így mindig a könnyebbik megoldást fogja választani.
Személyes tapasztalat: ha beülök a moziba egy feliratos filmre, egy idő után azt veszem észre, hogy olvasom a magyar feliratot és már nem az eredeti szövegre figyelek. Ugye ismerős ez a helyzet? Nos, ez a szórakozás része, de nem a tanulásé.
Ha filmekből tanulsz, érdemes az onnan felcsípett szavakat és kifejezéseket felírnod magadnak, hogy be tudd építeni az aktív szókincsedbe.A nyelvhasználat legyen a mindennapi életed szerves része! - Hallgass zenét, teszteld magad, hogy mennyit értesz belőle. Tedd mellé a szövegátiratot, máris hatékonyabb lesz ez a tanulási folyamat is. .
- Ha utazol, merd használni az idegen nyelveket! Például Olaszországban ne az angolt használd, ha olaszt is tanulsz. Az olaszok ebből a szempontból is nagyon jó fejek, meg fognak érteni és érdemben fognak neked segíteni. Valamint az is biztos, hogy azt fogják neked mondani: parli benissimo. Nem baj, ha nem tudsz még mindent helyesen és szabatosan elmondani.
- Ha van rá lehetőséged, szerezz külföldi barátokat! Beszélgess, chatelj velük! Viszont arra is kérd meg őket, hogy a szlenget veled ne használják se írásban, se szóban.
- Ha megtanultad a szavakat, fontos, hogy beépítsd az aktív szókincsedbe. Hogyan? Képezz az új szavakkal mondatokat! Ha 1-1 témakör köré csoportosítod a szavakat, olvass a témáról!Tehát eljutottunk oda, hogy vannak szavak
- Szószedetből
- Egy adott szöveg lefordításábólHogyan tovább?
⇒ Építsd be ezeket a szavakat! Ha nem teszed, nem fogsz ezekre a szavakra emlékezni.
⇒ Mind írásban, mind szóban tegyél ezért!
⇒ Tanuld meg a szavakat a fenti módszerekkel és építsd be azokat a mondataidba mind írásban, mind szóban! Fontos! Írd le, mert jobban rögzül! Használj színeket, még jobban rögzül.
⇒ Ha szövegből vannak a szavak, jegyzeteld ki azokat, tanuld meg a szavakat, majd mind írásban, és ezt követően mind szóban is foglald össze (tehát NE szó szerint mondd el) a szöveg tartalmát!
A holnapi posztban a szövegértésről lesz szó.
Aki az olasz nyelvről, kultúráról többet szeretne megtudni, annak ajánlom figyelmébe az alábbi honlapot és az onnan elérhető facebook oldalt: www.olasznyelvtan.hu